Sidewalk Springer Sign Base - No Face
Quantity | Price |
| 1 9 | $79.48 |
| 10 + | $75.98 |
Net 30 Terms:
This option is available for government agencies
and corporations with preapproved credit.
A signed purchase order is required.
Item Description
Item Name: Sidewalk Springer Sign Base - No Face
Item Code: SPG-NF
Item Description:
Ready4Graphic Original standard Springer sidewalk sign without a sign panel. Overall size is 24”(w)x18”(d). Compact size, high wind resistance, high strength techno polymer base with non-slip rubber feet and 2-galvanized heavy-duty springs ; No sign panel included. Accepts 1 - 24” x 36” x 10mm corrugated plastic sign panel (panel not included). Can withstand winds up to 30 mph.
*Sign Blank not included.
Contains
- x1 - 18" x 24" sign base with ballast ports
- x2 - extra heavy duty galvanized spring assemblies
- x1 - set assembly hardware with feet
Contains
- 1 - 18" x 24" sign base with ballast ports
- 2 - extra heavy duty galvanized spring assemblies
- 1 - set assembly hardware with feet
Item Specifications
| Wording on Sign | NA |
| Primary Construction Material | Plastic |
| Overall Assembled Height | NA |
| Overall Assembled Width | 24" |
| Sign Panel Height | 36" |
| Sign Panel Width | 24" |
| Item Weight in Pounds | 10 |
| One or Two Sided | NA |
| Wheels | NA |
| Outdoor Use | NA |
| Works with this type of sign | Needs a Sign (Rigid Plastic or Aluminum) |
| Sign Stand Type | spring_stands |

Your item has been added to the cart